Несплата податків як кримінальний злочин

Опубликовано Опубликовано в рубрике Лишение прав и штрафы, Предприниматель и право

Коли та як застосовується кримінальна відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) (крім ЄСВ)?

ДПС у підкатегорії 132.04 «ЗІР» нагадує, що відповідно до ч. 1 ст. 212 ККУ умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, – карається штрафом від 3 тисяч до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.

Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, –

карається штрафом від 5 тисяч до 7 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3-х років (ч. 2 ст. 212 ККУ).

Діяння, передбачені ч. 1 або 2 ст. 212 ККУ, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, – караються штрафом від 15 тисяч до 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна (ч. 3 ст. 212 ККУ).

Детальніше про те, коли виникає кримінальна відповідальність при несплаті податків — в статті на сайті juresprudency.com.ua

Особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами 1, 2, або діяння, передбачені частиною 3 (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) ст. 212 ККУ, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня) (ч. 4 ст. 212 ККУ).

Діяння, передбачені ч. 1 — 3 ст. 212 ККУ, не вважаються умисним ухиленням від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), якщо платник податків досяг податкового компромісу відповідно до підрозд. 92 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (ч. 5 ст. 212 ККУ).

Примітка. Під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов’язкових платежів, які в 3 тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2020 р. – 3 153 000 грн)*, під великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов’язкових платежів, які в 5 тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2020 р. – 5 255 000 грн), під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів, інших обов’язкових платежів, які в 7 тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2020 р. – 7 357 000 грн).